Przejdź do głównej zawartości

Proste mini serniczki walentynkowe o smaku praliny/nutelli, białej czekolady z malinami, oreo i kokosowym/rafaello

Witajcie!

Dziś mam dla Was przepis na deser, który jest prosty, bardzo łatwo można go spersonalizować, a przy tym jest pyszny! Kremowa konsystencja w połączeniu z chrupkością orzechów, kwaskowatością owoców i prostotą wykonania daje naprawdę wspaniały efekt, nie tylko smakowy, ale i wizualny. Można użyć dowolnego kształtu foremek i tak naprawdę dowolnych dodatków tworząc coś dopasowanego na własnego gustu lub zrobić coś wyjątkowego dla bliskiej nam osoby. Czas wykonania deseru również nie jest długi, więc, pod warunkiem, że posiadamy składniki, deser można wykorzystać także kiedy mamy niespodziewanych gości lub po prostu chęć na coś słodkiego. 
Ja przedstawię Wam cztery warianty smakowe, ale można użyć również na przykład karmelizowanych bananów w połączeniu z dowolnymi orzechami, masła orzechowego z odrobiną soli i polewą czekoladową, truskawek lub innych, dowolnych owoców, dowolnych orzechów, toffi, karmelu solonego lub tradycyjnego, sosu karmelowego, dowolnych ciasteczek lub czekoladek (można użyć na przykład mieszanki krakowskiej lub pastylek miętowych, cytrynowych lub wiśniowych, czekolady z masłem orzechowym). Można zrobić także kilka wersji smakowych za jednym razem rozdzielając masę podstawową na kilka części.


Składniki bazowe (u mnie wystarczyły na 8 dość sporych serduszek):
Puszka mleka kokosowego
2/3 puszki płynu (użyłam 1/3 wody i 1/3 mleka sojowego, ale można użyć zmiksowanych owoców, samej wody lub samego mleka)
1,5 łyżki mąki z tapioki
1,5 łyżki agaru (zgodnie z instrukcją z opakowania, ale z doświadczenia wiem, że różne agary różnie żelują, więc sprawdźcie informacje na opakowaniu i dodajcie tyle ile zaleca producent na około 650 ml płynu)
Cukier do smaku (ja robiłam deser dla osób, które lubią słodkie smaki i dodałam około 8-9 łyżek cukru, można go zastąpić stewią, ksylitolem lub innym słodzikiem w proszku, którego używacie lub w płynie, ale wtedy należy do doliczyć do płynnych dodatków)


Składniki podstawowe wymieszać, umieścić w garnku, zagotować i ciągle mieszając gotować przez 2-3 minuty. Jeśli mleczko kokosowej ma stałą konsystencję najlepiej jest najpierw je podgrzać do rozpuszczenia, a później dodać resztę składników, zagotować i gotować około 2-3 minut ciągle mieszając.

Dodatki:
Do wersji pralinowej/nutellowej:
100 g gorzkiej czekolady
6 łyżek masła z orzechów laskowych Primavika  lub innego masła orzechowego z dobrym składem (może to być masło z Waszych ulubionych orzechów, niekoniecznie laskowych, może być też crunchy)
Kilka orzechów laskowych


Do gorącego mleka dodać pokruszoną czekoladę i masło orzechowe, ostawić na 5 minut, wymieszać, przelać do foremek. Można włożyć po kilka orzechów do środka. Deser tężeje po około 15-30 minutach, najlepiej smakuje lekko schłodzony, ale tężeje także w temperaturze pokojowej. Przed podaniem można polać wierzch roztopioną czekoladą i udekorować orzechami.

Do wersji o smaku białej czekolady z sosem malinowym:
100-120 g białej czekolady (swoją kupiłam w Tesco, jest to seria Free Form)
400 g malin + kilka sztuk do środka (moje maliny były mrożone)

Maliny zagotować z minimalną ilością wody(tylko, żeby się nie przypaliły) i ewentualnie 5-6 łyżkami cukru, gotować około 5-10 minut aż się rozpadną. Przetrzeć je przez sitko o drobnych oczkach, żeby pozbyć się pestek. Najlepiej zrobić to przed przygotowywaniem mleka. Do mleka dodać pokruszoną czekoladę, zostawić na 5 minut, później dokładnie wymieszać. Spody foremek wypełnić sosem malinowym, tak, żeby były całkowicie przykryte. Delikatnie wylać masę mleczną na sos. Do środka można włożyć jeszcze po kilka malin. Deser tężeje po około 15-30 minutach, najlepiej smakuje lekko schłodzony, ale tężeje także w temperaturze pokojowej. Przed podaniem można dodać jeszcze trochę sosu z malin, mięty lub świeżych lub mrożonych malin. Jeśli sos po wyjęciu zostanie w foremce wystarczy wyskrobać go łyżeczką i polać serniczki. 



Do wersji z oreo:
16 ciasteczek oreo

Do każdej foremki włożyć po jednym ciasteczku, resztę pokruszyć i wymieszać z mlekiem. Przelać do foremek. Deser tężeje po około 15-30 minutach, najlepiej smakuje lekko schłodzony, ale tężeje także w temperaturze pokojowej. Przed podaniem można posypać kakao, dodać bitą śmietanę lub w wersji bardziej eleganckiej kakao wymieszane z złotym barwnikiem.

Do wersji kokosowej/rafaello:
Uprażone na suchej patelni płatki migdałów i wiórki kokosowe
100-120 g białej czekolady (swoją kupiłam w Tesco, jest to seria Free Form)
Kilka migdałów
Opcjonalnie 5-6 łyżek masła kokosowego lub migdałowego

Czekoladę i masło orzechowe dodać do ciepłego mleka, zostawić na 5 minut i wymieszać. Dno foremek posypać wiórkami kokosowymi lub płatkami migdałów, zalać masą. Do środka można włożyć po kilka migdałów. Deser tężeje po około 15-30 minutach, najlepiej smakuje lekko schłodzony, ale tężeje także w temperaturze pokojowej. 



Smacznego!

Komentarze

  1. Mąke z tapioki można czymś zastąpić ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, można dodać mąki lub skrobi kukurydzianej i wtedy gotować 5 minut albo pominąć, serniczki będą troszkę mniej kremowe, ale nie wpłynie to na smak :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wegański boczek

Witajcie! To mój pierwszy post na pierwszym blogu, więc wybaczcie jeśli jeszcze nie wszystko jest idealnie :) Zapraszam :) Zanim jednak przewiniecie dalej, zgaduj zgadula, z czego jest boczek? :) Przepis jest dość kontrowersyjny, zwłaszcza dla mięsożerców, bo jak my, weganie, śmiemy podrabiać mięso skoro decydujemy się go nie jeść?! Ano śmiemy, a nawet chcemy. Ja bekon zrobiłam ponieważ w Polsce ogólnie takie rzeczy są wciąż dość ciężko dostępne, a chciałam żeby moja kiedyś twarda i mięsożerna połówka spróbowała. Oczywiście nie zgadł co to jest :) Składniki: Bakłażan Olej Sól Przyprawy (ja użyłam mieszanki Kamisa z serii Grill Mates Kurczak Smoky Texan i papryki wędzonej, ale zamiast tej mieszanki można dodać ulubiony zestaw plus papryka wędzona i sól wędzona albo jeśli ktoś posiada to aromat dymu wędzarniczego) Bakłażana trzeba pokroić w cienkie plasterki, najlepiej zrobić to obieraczką odkrawając jeden plaster samej skórki(jest zbyt gorzka, żeby jej u

Wegeńska wołowina/kaczka w azjatyckim stylu (jak u "chińczyka", czyli tofu dla początkujących)

Witajcie! Kto z Was zastanawiał się jaki jest fenomen azjatyckich barów i tego niezwykłego smaku tofu, w którym ani trochę nie czuć charakterystycznego posmaku soi? Ja zastanawiałam się całkiem długo, razem z P., który w końcu podrobił smak, tyle, że nie tofu, a... wołowiny lub kaczki, w zależności od przypraw. Kiedy jadłam to pierwszy raz to dosłownie, odebrało mi mowę. Danie jest fenomenalne, pełne smaku i co dla mnie ważne, w ogóle nie czuć w nim tofu! Dla początkujących to idealne, bo chyba każdemu na początku wegańskiej czy wegetariańskiej drogi nieco przeszkadzał posmak tofu. Jeśli należycie do tej grupy, nie martwcie się, przyzwyczaicie się i po pewnym czasie przestaniecie go wyczuwać albo nie będzie Wam już przeszkadzał. Koniecznie spróbujcie!  Jeśli jesteście fanami mięsnych smaków, ale nie lubicie za bardzo kombinować na przykład z glutenem, lubicie proste, szybkie przepisy to to coś dla Was.  Składniki: Kostka tofu (180 lub 200 gram, ja użyłam tofu bio Polsoi)

Kotlet schabowy (seitan)

Witajcie! Dzisiaj przedstawiam Wam zdecydowaną gwiazdę w tradycyjnej kuchni polskiej, mianowicie pysznego, soczystego schabowego w chrupiącej panierce! Seitan czy w ogóle gluten to wciąż produkt mało "oswojony". Niektórzy myślą, że robi się go długo, że jest skomplikowany, ale tak naprawdę wszystko to tylko mity. Owszem samo przygotowanie go trochę trwa, ale to głównie czekanie, samej roboty jest przy nim tyle co przy prostszym cieście. Wystarczy wymieszać, ugotować, ostudzić i można smażyć! Sam seitan jest w swojej strukturze i smaku dość podobny do mięsa, jeśli nieco bardziej "gąbczasty", ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu jest to w zasadzie niewyczuwalne i schabowe naprawdę smakują jak schabowe. Do tego można zrobić nawet ogromnego schaba na cały talerz! Składniki: Szklanka glutenu(jeśli nie mamy samego glutenu to mniej więcej 700 g mąki pszennej) 2 cebule 1 ząbek czosnku 2 łyżeczki tahiny 1 łyżka pasty miso(można pominąć) Bulion warzyw