sobota, 5 grudnia 2015

Rejuvelac- naturalny probiotyk

Witajcie!
Dzisiaj przedstawię Wam aż trzy przepisy, pierwszy na Rejuvelac, który jest naturalnym probiotykiem zawierającym  bakterie actobacillus bifidus oraz kwas mlekowy, dlatego oprócz możliwości picia go w formie prozdrowotnego napoju(2 łyżki dziennie) jest także świetny przy produkcji domowych, wegańskich serów. Oprócz bakterii, zawiera także białka, węglowodany, witaminę K i witaminy z grupy B. W smaku jest lekko kwaśny, cytrusowy. Wytarza się go z kiełkujących nasion. Może być przechowywany w lodówce, w zamkniętym słoiku nawet do dwóch-trzech tygodni(w zależności od temperatury w lodówce). Wykonanie go jest bardzo proste, jedynie czas oczekiwania jest dość długi. Drugi przepis to podstawowy serek nerkowcowy, który jest bardzo smaczny sam w sobie, wykonuje się go z nerkowców i właśnie Revulejacu, ale również jest świetną bazą do produkcji innych serów, takich jak ten z trzeciego przepisu, mianowicie Camemberta
Przepisy będą trzy, ponieważ zarówno Rejuvelac, jak i serek z nerkowców są półproduktami do produkcji Camemberta, ale także do innych serów, które później będą na blogu i chcę aby te przepisy były bardziej uporządkowane. Zapraszam wiem na przepisowy maraton :)


Składniki:
 Pół szklanki ziarna(gryki nie palonej, pszenicy, ryżu, quinoi)
1,5 szklanki przefiltrowanej wody

Nasiona płuczemy na sitku, przekładamy do wyparzonego słoika, zalewamy wodą, przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 12 godzin. Po tym czasie wylewamy wodę, płuczemy nasiona i z powrotem wsypujemy do słoika tym razem nie zalewając wodą. Płuczemy nasiona dwa razy dziennie, odstawiamy w ciepłe miejsce bez dostępu do promieni słonecznych i czekamy aż nasiona wykiełkują, trwa to od dwóch do nawet siedmiu dni i zależy od wielkości ziarna- im większe ziarno tym dłużej kiełkuje. Kiedy nasiona zaczną kiełkować płuczemy je ostatni raz i zalewamy przefiltrowaną wodą lub wodą źródlaną. Odstawiamy na 48 godzin. Po tym czasie płyn stanie się mętny, będzie w nim dużo bąbelków. Wtedy przecedzamy płyn i przelewamy go wo czystego słoika. Płyn należy przechowywać w lodówce. Nasiona można wykorzystać ponownie do produkcji Rejuvelacu używając połowy wody lub dodać do pasztetu.

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz