sobota, 5 grudnia 2015

Naturalny serek nerkowcowy

Witajcie!
Drugim przepisem dzisiaj jest serek z nerkowców. Ma on kwaśny, lekko ostrawy smak, im dłużej "dojrzewa" tym ostrzejszy się staje. Po jednym-dwóch dniach dojrzewania jest bardzo podobny w smaku do twarożku, dlatego świetnie smakował będzie z dodatkami takimi jak pieprz, rzodkiewka, szczypiorek, papryka, co tylko lubicie. Po pierwszym dniu dojrzewania czuć w nim lekką nutę orzechów, która po drugim dniu w zasadzie całkowicie znika i serek staje się w smaku praktycznie identyczny jak puszyste serki kanapkowe.

Składniki:
Jedna miarka nerkowców
1/4 miarki Rejuvelacu
Sól
Pieprz
Przyprawy
Wielkość miarki zależy tak naprawdę od tego ile serka chcecie zrobić, ja robiłam ze szklanki nerkowców i 1/4 szklanki Rejuvelacu, ale liczą się tylko proporcje, możecie zrobić więcej serka, trochę zjeść, a trochę zostawić i pozwolić mu dojrzeć.
Jeśli chodzi o wykonanie, orzechy z Rejuelac należy zblendować razem, mój mikser nie da rady zblendować tego na gładką masę, więc mój serek był ziarnisty, a nie puszysty, ale konsystencja zależy od Was(no i Waszego blendera). Zmiksowaną masę odstawić w bez dostępu światła słonecznego o pokojowej temperaturze. Serek możecie trzymać tak, aż uzyskacie satysfakcjonujący Was smak, mój leżał tak 4 dni i nic złego się z nim nie stało, zyskał za to bardzo ciekawy smak. Jeśli uznacie, że smak jest odpowiedni serek należy schować do lodówki, w której może spędzić do dwóch tygodni w zamkniętym pojemniku jednak nawet w niskiej temperaturze bakterie wciąż pracują, bardzo wolno, ale pracują, więc smak serka będzie ulegał zmianie.
Jeśli chcecie dowiedzieć się jak z podstawowego serka stworzyć pleśniowy Camembert zapraszam do tego przepisu.
Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz