poniedziałek, 30 listopada 2015

Snickers wegański

Witajcie!
Dziś bardziej na słodko, baton lub lody(zależy od Was) o smaku snickersa. To też szybki deser, wystarczy najpierw namoczyć daktyle przez noc, a potem poświęcić maksymalnie 20 minut na jego przygotowanie. Można do włożyć do zamrażarki i mieć snickersowe lody, dzięki dużej zawartości tłuszczu w orzechach są one kremowe, nie ma kryształków lodu... Aby otrzymać baton, masę najlepiej zostawić w lodówce na całą noc, wtedy nic nie będzie się rozlatywać i będziemy mogli cieszyć się jego wspaniałym smakiem! Snickers w zasadzie składa się tylko z 5 składników: odrobiony wody, orzeszków ziemnych, czekolady, soli i daktyli, więc jest zdecydowanie zdrowszy od tradycyjnego batona(a przy okazji smaczniejszy :) ). Zamiast orzeszków ziemnych można użyć obranych migdałów, ale według mnie z samymi orzeszkami ziemnymi jest smaczniejszy i paradoksalnie bardziej podobny do oryginału.


Składniki:
10-12 namoczonych przez noc daktyli(razem z wodą)
szklanka orzeszków ziemnych niesolonych
tabliczka (100g) gorzkiej czekolady
1/3 łyżeczki soli 

Najpierw należy rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej. Podczas gdy czekolada będzie się rozpuszczać, zmielić połowę orzeszków na mąkę(częściowo może zrobić się z tego masło, ale to nie przeszkadza, ważne, żeby były też kawałki orzechów). Masę przełożyć do miseczki i zblendować daktyle, razem z częścią wody, tak, żeby powstała gładka pasta, bez grudek. Mniej więcej połowę daktylowego karmelu wymieszać z mąką z orzechów i posolić, drugą połowę wymieszać z pozostałą połową szklanki całych orzeszków. Na dno naczynia wyłożonego papierem do pieczenia wylać warstwę czekolady, wyrównać i włożyć na 5 minut do zamrażarki. Po tym czasie na czekoladę nałożyć "nugat", orzeszki w karmelu i zalać czekoladą dbając o to, żeby także brzegi były nią posmarowane. Włożyć do zamrażarki lub lodówki na kilka godziny, później kroić na batony. 
Jeśli chodzi o naczynie, ja użyłam kwadratowego o przekątnej około 10 cm i baton wyszedł mi dość wysoki, więc spokojnie można użyć nieco większego naczynia.

Smacznego!

3 komentarze: