Przejdź do głównej zawartości

Wegańska kremówka wiedeńska lub tort kremówkowy

Witajcie!
Lubicie kremówki? Ja uwielbiam, jednak przechodząc na dietę wegańską musiałam(chciałam w zasadzie) z nich zrezygnować, bo w Opolu nie ma żadnego miejsca, które by takie wegańskie ciasta robiło. Myślałam, że zrobienie takiej domowej jest bardzo czaso- i pracochłonne, trudne i w ogóle, tyyyyyle kalorii. Och, jak bardzo się myliłam! :) Wykonanie takich kremówek lub tortu lub torcików zajmuje naprawdę mało czasu, jest proste i uwierzcie, że każdy sobie z tym poradzi. Jedna z mas to "tradycyjna" bita śmietana kokosowa, a druga to waniliowy pudding z kaszy jaglanej! Właśnie to sprawia, że moja propozycja jest choć trochę zdrowsza niż klasyczna wersja. Dodatku kaszy w ogóle nie czuć, smakuje jak normalna, budyniowa masa, ale oprócz mniejszej ilości kalorii i lepszych wartości odżywczych masa z kaszy ma jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę- nie rozpływa się. Przy wegańskich kremach właśnie to jest niekiedy problemem, bo nie są tak zbite, trzeba je czymś zagęścić, czasem się nie udaje, a tutaj? Nie ma takiego problemu! Dlatego właśnie można tę kremówkę wykorzystać do zrobienia tortu lub mini torcików. Można dodać owoce pomiędzy masy lub na wierzch. Wspaniale będą komponować się truskawki, maliny, jeżyny, marakuja, granat, borówki, jagody lub wedle uznania.



Składniki:
Ciasto francuskie
Kasza jaglana
Mleko waniliowe (zwróćcie uwagę, żeby nie było w nim tony białego cukru)
Mleczko kokosowe
Cukier puder
Ewentualnie ekstrakt waniliowy

Z ciasta francuskiego wyciąć dowolny kształt- w moim przypadku były to koła o średnicy około 10-13 cm. Piec według wskazówek na opakowaniu. W moim przypadku było to 15 minut w 180 stopniach. Próbowałam ciasto nakłuwać i nie nakłuwać, ale ciasto wyrosło dokładnie tak samo. Blaty z ciasta francuskiego pozostawić do wystygnięcia.

Kaszę wypłukać, przelać wrzątkiem i ugotować w mleku waniliowym. Po ostygnięciu ewentualnie dosłodzić i zmiksować na gładką masę. 

Mleczko kokosowe należy najpierw schłodzić tak, aby gęsta, stała część oddzieliła się od wody. Następnie białą część wybieramy łyżką tak, żeby nie wybrać też wody, bo wtedy mleko się nie ubije. Ubijamy jak zwykłą śmietanę, czyli do pożądanej konsystencji. Można dosłodzić do smaku.

Cukier puder zrobiłam miksując w blenderze do smoohtie brązowy cukier. 

Na talerzu ułożyć dolny blat, pokryć go masą jaglaną, później śmietaną kokosową, nałożyć na to górny blat, lekko docisnąć. Wierzch posypać cukrem pudrem. Do środka można włożyć owoce, wtedy będzie to jeszcze bardziej jak tort. 
Jeśli chodzi o proporcje- ja na dwa takie "torciki" użyłam 3/4 szklanki kaszy jaglanej i połowy puszki mleka kokosowe, a jeden torcik to mniej więcej tyle, co 1,5 standardowej kremówki. Choć tak naprawdę ilość obu kremów także zależy od Waszego uznania. Na jedną kremówkę przypadnie mniej więcej 1/4 szklanki kaszy jaglanej i mniej niż 1/4 puszki mleczka kokosowego. Wszystko można pomnożyć lub pójść za moim przykładem i zrobić takie mini torciki.
Ciasto najlepiej smakuje po nocy w lodówce.
Jakie są Wasze ulubione ciasta? Jaki najbardziej Wam brakuje?

Smacznego!

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie jestem weganką, nawet do wegetarianki mi daleko, ale od kiedy zaczęłam się zdrowo odżywiać to te style życia coraz bardziej mnie fascynują. Staram się wplatać bezmięsne dania w swój repertuar, w cudach z jaglanki jestem zakochana, że o mlekach roślinnych nie wspomnę. Te kremówki zrobię na pewno. I oczywiście się pochwalę efektem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie jestem weganką, nawet do wegetarianki mi daleko, ale od kiedy zaczęłam się zdrowo odżywiać to te style życia coraz bardziej mnie fascynują. Staram się wplatać bezmięsne dania w swój repertuar, w cudach z jaglanki jestem zakochana, że o mlekach roślinnych nie wspomnę. Te kremówki zrobię na pewno. I oczywiście się pochwalę efektem :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawe od kiedy ciasto francuskie jest wegańskie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam sprawdzić składy gotowych ciast francuskich :)

      Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. ciasto francuskie wegańskie?

    OdpowiedzUsuń
  7. wyglada super smacznie tylko zastanawiam sie w jakich proporcjach powinne byc skladniki do ciasta bo tego nie podalas a szkoda

    OdpowiedzUsuń
  8. Też zrobię dzisiaj, dzięki:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wegański boczek

Witajcie! To mój pierwszy post na pierwszym blogu, więc wybaczcie jeśli jeszcze nie wszystko jest idealnie :) Zapraszam :) Zanim jednak przewiniecie dalej, zgaduj zgadula, z czego jest boczek? :) Przepis jest dość kontrowersyjny, zwłaszcza dla mięsożerców, bo jak my, weganie, śmiemy podrabiać mięso skoro decydujemy się go nie jeść?! Ano śmiemy, a nawet chcemy. Ja bekon zrobiłam ponieważ w Polsce ogólnie takie rzeczy są wciąż dość ciężko dostępne, a chciałam żeby moja kiedyś twarda i mięsożerna połówka spróbowała. Oczywiście nie zgadł co to jest :) Składniki: Bakłażan Olej Sól Przyprawy (ja użyłam mieszanki Kamisa z serii Grill Mates Kurczak Smoky Texan i papryki wędzonej, ale zamiast tej mieszanki można dodać ulubiony zestaw plus papryka wędzona i sól wędzona albo jeśli ktoś posiada to aromat dymu wędzarniczego) Bakłażana trzeba pokroić w cienkie plasterki, najlepiej zrobić to obieraczką odkrawając jeden plaster samej skórki(jest zbyt gorzka, żeby jej u

Wegeńska wołowina/kaczka w azjatyckim stylu (jak u "chińczyka", czyli tofu dla początkujących)

Witajcie! Kto z Was zastanawiał się jaki jest fenomen azjatyckich barów i tego niezwykłego smaku tofu, w którym ani trochę nie czuć charakterystycznego posmaku soi? Ja zastanawiałam się całkiem długo, razem z P., który w końcu podrobił smak, tyle, że nie tofu, a... wołowiny lub kaczki, w zależności od przypraw. Kiedy jadłam to pierwszy raz to dosłownie, odebrało mi mowę. Danie jest fenomenalne, pełne smaku i co dla mnie ważne, w ogóle nie czuć w nim tofu! Dla początkujących to idealne, bo chyba każdemu na początku wegańskiej czy wegetariańskiej drogi nieco przeszkadzał posmak tofu. Jeśli należycie do tej grupy, nie martwcie się, przyzwyczaicie się i po pewnym czasie przestaniecie go wyczuwać albo nie będzie Wam już przeszkadzał. Koniecznie spróbujcie!  Jeśli jesteście fanami mięsnych smaków, ale nie lubicie za bardzo kombinować na przykład z glutenem, lubicie proste, szybkie przepisy to to coś dla Was.  Składniki: Kostka tofu (180 lub 200 gram, ja użyłam tofu bio Polsoi)

Kotlet schabowy (seitan)

Witajcie! Dzisiaj przedstawiam Wam zdecydowaną gwiazdę w tradycyjnej kuchni polskiej, mianowicie pysznego, soczystego schabowego w chrupiącej panierce! Seitan czy w ogóle gluten to wciąż produkt mało "oswojony". Niektórzy myślą, że robi się go długo, że jest skomplikowany, ale tak naprawdę wszystko to tylko mity. Owszem samo przygotowanie go trochę trwa, ale to głównie czekanie, samej roboty jest przy nim tyle co przy prostszym cieście. Wystarczy wymieszać, ugotować, ostudzić i można smażyć! Sam seitan jest w swojej strukturze i smaku dość podobny do mięsa, jeśli nieco bardziej "gąbczasty", ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu jest to w zasadzie niewyczuwalne i schabowe naprawdę smakują jak schabowe. Do tego można zrobić nawet ogromnego schaba na cały talerz! Składniki: Szklanka glutenu(jeśli nie mamy samego glutenu to mniej więcej 700 g mąki pszennej) 2 cebule 1 ząbek czosnku 2 łyżeczki tahiny 1 łyżka pasty miso(można pominąć) Bulion warzyw