Witajcie!
Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić przepis na jeden z lepszych serników jakie jadłam! Jest wegański, nie ma soi, glutenu, jest naprawdę prosty i w dodatku tani. Wodę różaną można zastąpić dowolnym aromatem, ekstraktem lub na przykład skórką pomarańczy i cytryny, kakaem, czym tylko chcecie. Zamiast porzeczek można dodać dowolne owoce lub pominąć ten krok, ale moim zdaniem sernik z owocami jest lepszy, ale zamiast nich można dodać na przykład kawałki czekolady albo rodzynki, można dowolnie modyfikować smak bezsernika, dodatki, a nawet spód! Mój akurat był bezglutenowy i kokosowy, ale można użyć dowolnych ciastek, ciasteczek, pierniczków(super wychodzi z tych miękkich pierników w lukrze). Zrobiłam wersję z wodą różaną, bo mam ją już od jakiegoś czasu i chciałam zobaczyć jak sprawdzi się w cieście(wcześniej używałam do aromatyzowania bitej śmietany i jako tonik). Porzeczki dodałam, bo uwielbiam kwaśny smak i uważam, że genialnie komponuje się ze słodkim, różanym bezsernikiem. Nie polecam jednak dodawać tak kwaśnych owoców do całego ciasta, najlepiej zrobić warstwę, dzięki temu też bezsernik zyskuje ciekawszy wygląd. Można go zrobić na zimno albo upiec- ja robiłam wersję pieczoną, ale nie jest to konieczne. Nie upiekłam go też tak całkowicie, środek pozostał bardzo kremowy i dosłownie rozpływający się w ustach. Połączenie orientalnego smaku róży, kwaskowatości porzeczek i słodkiej, kremowej kasy jest rewelacyjne! Jeśli do tej pory nie próbowaliście wegańskiego bezsernika to ten Wam bardzo polecam!
Przepis na ciecierzycowe tofu pochodzi z przepisu Weganona, nie dodawałam do niego żadnych przypraw, bo wiedziałam, że będzie na słodko i nie czekałam 24 h, tylko około 10, czyli przez noc.
Składniki(na małą tortownicę o średnicy 16 cm):
Tofu birmańskie(ciecierzycowe)- tyle co w przepisie weganona, ja użyłam mniej więcej 3/4, na formę o średnicy 16 cm- jeśli chcecie użyć większej to albo tofu robimy z 1,5 porcji albo bezsernik będzie niższy, bo mój wyszedł na wysokość formy
Sok z połówki lub całej cytryny(jeśli używacie kwaśnych owoców do całego bezsernika dajcie mniej soku, ale jeśli tylko to części masy to warto dodać sok z całej cytryny)
7-10 łyżek mąki kukurydzianej(ciasto powinno mieć konsystencję bitej śmietany lub gęstego ciasta naleśnikowego- w wersji na zimno pomijamy), można zastąpić mąką pszenną lub inną skrobią(ziemniaczaną, z tapioki)
6-7 łyżek mleka roślinnego(plus 1/3 szklanki jeśli robimy wersję na zimno)
cukier lub inny słodzik(ja na co dzień unikam, ale tutaj dałam około 5 kopiastych łyżek cukru pudru, ale Wy dodajcie do smaku, bo ja generalnie nie lubię bardzo słodkich rzeczy)
Aromat lub ekstrakt- u mnie około 6 łyżek wody różanej, ale może być też ekstrakt waniliowy, dowolny aromat, super będzie smakować skórka pomarańczy i rum, albo skórka z cytryny i pomarańczy plus piernikowy spód
Owoce lub inne dodatki(u mnie to około pół szklanki mieszanki czerwonej i czarnej porzeczki)
8-10 pokruszonych ciasteczek + łyżka oleju koksowego
w wersji na zimno 2-3 łyżeczki agaru
Pokruszone ciasteczka mieszamy z olejem, wykładamy nimi spód foremki.
.
W wersji na zimno nie dodajemy w ogóle mąki, osobno mieszamy agar z 1/3 szklanki mleka i podgrzewamy ciągle mieszając, po zgnęstnieniu dodajemy do reszty składników i miksujemy dokładnie przez około 2 minuty. Do części masy możemy dodać owoce i zmiksować lub tylko pomieszać, można też dodać posiekanej czekolady, orzechów, wszystkiego na co tylko macie ochotę. Jedną lub więcej mas wylewamy do formy i odstawiamy do lodówki na minimum 1-2 godziny.
Do sernika pieczonego nie dodajemy agaru i dodatkowego mleka. Pozostałe składniki poza owocami miksujemy na gładką masę. Do części masy można dodać owoce lub inne- wybrane dodatki. Ja wylałam 3/4 masy na blachę, do pozostałej masy dodałam garść czerwonych porzeczek, połowę wylałam na górę, do drugiej połowy dodałam czarnych porzeczek i wylałam na masę czerwoną, żeby uzyskać ładniejsze przejście kolorystyczne. Bezsernik pieczemy w 180 stopniach przez 30-45 minut, zależnie od tego czy chcemy uzyskać sernik bardziej kremowy czy taki zbity i twardszy.
Ja swoje ciasto przystroiłam dodatkową porcją porzeczek, które tylko rozmroziłam i posypałam bezsernik polewając też sokiem z rozmrażania.
UWAGA! W przepisie nie powinno się używać blendera z trzepaczką albo miksera do ubijania, bo tofu birmańskie jest zbyt zbite i galaretkowate żeby w taki sposób zrobić z niego gładką masę. Ja używałam blendera do shoothie i sprawdził się on rewelacyjnie. Najlepiej właśnie używać czegoś co ma noże, nie trzepaczki :)
Smacznego!
Komentarze
Prześlij komentarz