Przejdź do głównej zawartości

Selerabowy, czyli wegański kotlet schabowy + zupa cebulowa

Witajcie!
Pomysł na dzisiejszy przepis powstał w zasadzie w Wigilię, kiedy smażyliśmy selerybe, bo skoro z selera da się zrobić rybę to dlaczego nie schab? Kotlety do złudzenia przypominają tradycyjnego schabowego- zarówno smakiem jak i konsystencją, dlatego są idealna na tradycyjny, polski obiad! W dodatku to obiad nie tylko smaczny, i zdrowy, ale także bez przemocy, bez cierpienia, czyli, moim zdaniem, idealny. A do tego, całkiem przy okazji robimy też zupę cebulową, czyli w 45 minut możemy przygotować pyszny, dwudaniowy obiad :)
Ostatnio kilka osób zapytało mnie jak można tęsknić za smakiem mięsa będąc weganinem, więc chciałabym też poruszyć ten temat przy okazji bezmięsnego schabowego. Mianowicie za smakiem mięsa można tęsknić, niezależnie od tego ile czasu jest się weganinem/wegetarianinem czy na diecie wegańskiej/wegetariańskiej, czas ma tu tak naprawdę mało do rzeczy, bo jeśli kiedyś lubiliśmy smak mięsa to naturalnym jest, że za nim tęsknimy. Dlatego właśnie uważam, że w podrabianiu mięsnych smaków nie ma nic złego, bo mimo tej tęsknoty świadomie rezygnujemy z jedzenia mięsa czy innych produktów odzwierzęcych, poświęcamy coś dla naszych zwierzęcych przyjaciół, decydujemy, że wolimy tęsknić za czymś niż krzywdzić inne istoty. Z racji tego, że jest to uczynek niesamowicie dobry i godny podziwu, będę podrabiać mięso dalej, bo osobom, które robią coś tak dobrego też należy się dobre jedzenie, "mięsne" smaki jeśli za nimi tęsknią i każdy mój "mięsny" przepis jest  osobistym podziękowaniem dla osób, które rezygnują z mięsa, bo nie chcą żeby ktoś przez to cierpiał. 


Składniki:
Seler
2 średnie cebule
3-4 liście laurowe
3-4 ziela angielskie
5-6 ziarenek pieprzu
Bulion lub kostka warzywna
2 łyżki pasty miso (można pominąć)
1/4 szklanki buło tartej
1/4 szklanki zarodków pszennych (można pominąć i użyć 1/2 szklanki bułki)
Zamiennik jajka(glutek z siemienia, gotowy zamiennik jajka, 1/2 szklanki wody wymieszana z 2-3 łyżkami mąki kukurydzianej, woda lub mleko wymieszane z 3-4 łyżkami oleju lub inny, którego używacie i wiecie, że przyklei panierkę do selera) 
Sól
Pieprz

Selera obrać, pokroić na plastry grubości około 1 cm(można też przekroić je na pól, żeby się nie rozpadły podczas gotowania) włożyć do garnka, zalać bulionem(tak żeby selery były przykryte, można dodać wody i wrzucić pokruszoną kostkę warzywną), pokrojoną w krążki cebulą, liśćmi laurowymi, zielem, pieprzem. Można tą mieszankę zostawić na kilka godzin, żeby smaki się wymieszały, ale można też od razu przejść go gotowania- zajmuje to około 20 minut. Po tym czasie wyłowić selera, poczekać aż ostygnie. W tym czasie przygotować nasze "jajko" w głębokim talerzu, na drugim talerzu wymieszać bułkę i zarodki lub samą bułkę, można do niej dodać soli i pieprzu do smaku. Po wystygnięciu selerowe kotlety posypać dość obficie solą i pieprzem, jak normalne schabowe, moczyć w "jajku", później obtaczać dokładnie w bułce tartej i smażyć do uzyskania złotego koloru panierki. 

Jeśli chodzi o pozostały bulion, możemy wcześniej podsmażyć jeszcze 1-3 cebul na oliwie lub maśle(wegańskim) i po wyjęciu selera dodać ją do bulionu, opcjonalnie dolać kieliszek białego wina i gotować jeszcze około 20 minut. Wyjdzie nam naprawdę przepyszna zupa cebulowa. Najlepiej podawać ją z grzankami lub grzankami z serem, na przykład z ziemniaka. 

U mnie selerabowe są podane z surówkami(gotowymi) oraz z ziemniaczkami z lekko cytrynowym, domowym, wegańskim masłem, na które przepis będzie jutro. 

Jeśli chodzi o moją serię Deska Serów i Przekąsek, mimo, że miała być do Sylwestra, nie zdążyłam ze wszystkim, okazało się, że tych serów, wędlin i przekąsek jest całe mnóstwo, więc będę ją kontynuować, powoli będą pojawiać się kolejne przepisy, ale będą także przepisy fast foodowe- najbardziej znane fast foodowe potrawy w wersji wegańskiej i domowej :)


Komentarze

  1. Super przepis, selerowy schabowy. Muszę spróbować!

    OdpowiedzUsuń
  2. Lecę po seler. Jutro na obiad będzie wałśnie selerabowy :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Aż zgłodniałam! Wygląda pysznie ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Super. Czekam zatem na kontynuację.:) Jest Pani wielka!

    OdpowiedzUsuń
  5. Dodaję Twój blog do obserwacji, Twoje przepisy mnie urzekły. Biorę się za testowanie Twoich receptur :-)


    zjadlamniebo.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że będą smakowały albo, że już smakowały :)

      Usuń
  6. To jest przepyszne! Co prawda, ja do panierki wykorzystałam białą mąkę z wodą, bo fajnie klei bułkę tartą i przy smażeniu świetnie nadaje chrupkości, ale przepis na seler jest świetny. No i zrobiłam z wywaru zupę. Dorzuciłam marchewkę i ziemniaka i jest pycha! ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wegański boczek

Witajcie! To mój pierwszy post na pierwszym blogu, więc wybaczcie jeśli jeszcze nie wszystko jest idealnie :) Zapraszam :) Zanim jednak przewiniecie dalej, zgaduj zgadula, z czego jest boczek? :) Przepis jest dość kontrowersyjny, zwłaszcza dla mięsożerców, bo jak my, weganie, śmiemy podrabiać mięso skoro decydujemy się go nie jeść?! Ano śmiemy, a nawet chcemy. Ja bekon zrobiłam ponieważ w Polsce ogólnie takie rzeczy są wciąż dość ciężko dostępne, a chciałam żeby moja kiedyś twarda i mięsożerna połówka spróbowała. Oczywiście nie zgadł co to jest :) Składniki: Bakłażan Olej Sól Przyprawy (ja użyłam mieszanki Kamisa z serii Grill Mates Kurczak Smoky Texan i papryki wędzonej, ale zamiast tej mieszanki można dodać ulubiony zestaw plus papryka wędzona i sól wędzona albo jeśli ktoś posiada to aromat dymu wędzarniczego) Bakłażana trzeba pokroić w cienkie plasterki, najlepiej zrobić to obieraczką odkrawając jeden plaster samej skórki(jest zbyt gorzka, żeby jej u

Wegeńska wołowina/kaczka w azjatyckim stylu (jak u "chińczyka", czyli tofu dla początkujących)

Witajcie! Kto z Was zastanawiał się jaki jest fenomen azjatyckich barów i tego niezwykłego smaku tofu, w którym ani trochę nie czuć charakterystycznego posmaku soi? Ja zastanawiałam się całkiem długo, razem z P., który w końcu podrobił smak, tyle, że nie tofu, a... wołowiny lub kaczki, w zależności od przypraw. Kiedy jadłam to pierwszy raz to dosłownie, odebrało mi mowę. Danie jest fenomenalne, pełne smaku i co dla mnie ważne, w ogóle nie czuć w nim tofu! Dla początkujących to idealne, bo chyba każdemu na początku wegańskiej czy wegetariańskiej drogi nieco przeszkadzał posmak tofu. Jeśli należycie do tej grupy, nie martwcie się, przyzwyczaicie się i po pewnym czasie przestaniecie go wyczuwać albo nie będzie Wam już przeszkadzał. Koniecznie spróbujcie!  Jeśli jesteście fanami mięsnych smaków, ale nie lubicie za bardzo kombinować na przykład z glutenem, lubicie proste, szybkie przepisy to to coś dla Was.  Składniki: Kostka tofu (180 lub 200 gram, ja użyłam tofu bio Polsoi)

Kotlet schabowy (seitan)

Witajcie! Dzisiaj przedstawiam Wam zdecydowaną gwiazdę w tradycyjnej kuchni polskiej, mianowicie pysznego, soczystego schabowego w chrupiącej panierce! Seitan czy w ogóle gluten to wciąż produkt mało "oswojony". Niektórzy myślą, że robi się go długo, że jest skomplikowany, ale tak naprawdę wszystko to tylko mity. Owszem samo przygotowanie go trochę trwa, ale to głównie czekanie, samej roboty jest przy nim tyle co przy prostszym cieście. Wystarczy wymieszać, ugotować, ostudzić i można smażyć! Sam seitan jest w swojej strukturze i smaku dość podobny do mięsa, jeśli nieco bardziej "gąbczasty", ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu jest to w zasadzie niewyczuwalne i schabowe naprawdę smakują jak schabowe. Do tego można zrobić nawet ogromnego schaba na cały talerz! Składniki: Szklanka glutenu(jeśli nie mamy samego glutenu to mniej więcej 700 g mąki pszennej) 2 cebule 1 ząbek czosnku 2 łyżeczki tahiny 1 łyżka pasty miso(można pominąć) Bulion warzyw