Przejdź do głównej zawartości

Ciasto w koktajlu: Szarlotka w minute, bez pieczenia, bez cukru, możliwa wersja bez glutenu

Witajcie!
Czy jest na sali ktoś, kto nie lubi szarlotki? Takiej babcinej, słodko-kwaśnej, pysznej pachnącej cynamonem i jabłkami... Chyba każdemu przywołuje to na myśl wspomnienia, które sprawiają, że czujemy się wspaniale, bezpiecznie, od razu robi nam się cieplej, milej. A gdyby tak dało się zrobić zdrową, szarlotkę bez dodatku cukru w minutę? Wyobraźcie sobie pochmurny dzień, zaspaliście, musicie jechać do pracy, szkoły, nie macie czasu na śniadanie, a co dopiero na jakieś poranne rytuały czy przyjemności... A jeśli taki dzień można by zacząć od pysznej, aromatycznej szarlotki, której nie musicie piec? Od razu byłby lepszy!
Koktajle są teraz zdecydowanie "na topie", bo są szybkie, pyszne, można je zabrać ze sobą wszędzie, a do tego zazwyczaj są zdrowe. Można zmiksować dosłownie wszystko: owoce, warzywa, orzechy, ziarna. Koktajle są niesamowicie uniwersalne, choć królują zielone koktajle, ale przecież nie tylko one są zdrowe, jest jeszcze mnóstwo innych rzeczy, które z powodzeniem możemy zmiksować i stworzyć wspaniały, pyszny koktajl, niekoniecznie z dodatkiem warzyw albo czegoś zielonego. Moja propozycja to nasz polskie, najlepsze na świecie jabłka- jabłka nigdzie na świecie nie pachną tak jak u nas. Uwielbiam ten efekt kiedy jest na nie sezon, kiedy idzie się między alejkami z warzywami i nagle trafia się na ten piękny, jabłkowy zapach... Jabłka to jedne z najlepszych owoców, a przy tym jedne z najłatwiej dostępnych, nie ma chyba sklepu spożywczego, w którym jabłek nie da się kupić. Ze względu na różnorodność odmian są dostępne przez praktycznie cały rok. Do tego cynamon- przyprawa niesamowicie aromatyczna, ogrzewająca, a przy tym mająca właściwości dezynfekujące, przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe, pobudza krążenie i ułatwia trawienie. A wszystko to zalane mlekiem sojowym, które jest źródłem białka roślinnego i posypane otrębami- źródłem błonnika, witamin i mikro- i makroelementów, do tego pyszne, słodkie daktyle, które zawierają sporo prostych cukrów szybko dających nam energię. Czy to śniadanie idealne?



 Składniki:
Jabłko
3/4 szklanki mleka sojowego
Pół łyżeczki cynamonu
2-3 daktyle lub łyżeczka syropu daktylowego lub klonowego lub z agawy
2-3 łyżeczki otrębów pszennych, żytnich, gryczanych, owsianych lub mieszanych
Opcjonalnie kilka rodzynek

Jabłka nie trzeba obierać, wystarczy pokroić tak, żeby Wasz blender dał radę i razem z pozostałymi składnikami zmiksować na gładką masę. Jeśli macie ochotę, możecie użyć pół jabłka jednego rodzaju, pół innego, ogólnie dowolnie mieszać jabłka, bo jedne są bardziej kwaśne, inne bardziej słodkie. Dzięki dodatkowi otrębów w tym koktajlu nie tylko sprawiamy, że jest zdrowszy, ale także otrzymujemy wyraźny smak ciasta, dlatego ten koktajl przestaje smakować jak tradycyjny, owocowy smhoothie, a zaczyna jak prawdziwe, pyszne ciasto w nowoczesnej, płynnej formie. 


Jeśli podoba Wam się ten przepis zapraszam również na ekspresowy sernik w koktajlu i równie szybki makowiec.


Smacznego!




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wegański boczek

Witajcie! To mój pierwszy post na pierwszym blogu, więc wybaczcie jeśli jeszcze nie wszystko jest idealnie :) Zapraszam :) Zanim jednak przewiniecie dalej, zgaduj zgadula, z czego jest boczek? :) Przepis jest dość kontrowersyjny, zwłaszcza dla mięsożerców, bo jak my, weganie, śmiemy podrabiać mięso skoro decydujemy się go nie jeść?! Ano śmiemy, a nawet chcemy. Ja bekon zrobiłam ponieważ w Polsce ogólnie takie rzeczy są wciąż dość ciężko dostępne, a chciałam żeby moja kiedyś twarda i mięsożerna połówka spróbowała. Oczywiście nie zgadł co to jest :) Składniki: Bakłażan Olej Sól Przyprawy (ja użyłam mieszanki Kamisa z serii Grill Mates Kurczak Smoky Texan i papryki wędzonej, ale zamiast tej mieszanki można dodać ulubiony zestaw plus papryka wędzona i sól wędzona albo jeśli ktoś posiada to aromat dymu wędzarniczego) Bakłażana trzeba pokroić w cienkie plasterki, najlepiej zrobić to obieraczką odkrawając jeden plaster samej skórki(jest zbyt gorzka, żeby jej u

Wegeńska wołowina/kaczka w azjatyckim stylu (jak u "chińczyka", czyli tofu dla początkujących)

Witajcie! Kto z Was zastanawiał się jaki jest fenomen azjatyckich barów i tego niezwykłego smaku tofu, w którym ani trochę nie czuć charakterystycznego posmaku soi? Ja zastanawiałam się całkiem długo, razem z P., który w końcu podrobił smak, tyle, że nie tofu, a... wołowiny lub kaczki, w zależności od przypraw. Kiedy jadłam to pierwszy raz to dosłownie, odebrało mi mowę. Danie jest fenomenalne, pełne smaku i co dla mnie ważne, w ogóle nie czuć w nim tofu! Dla początkujących to idealne, bo chyba każdemu na początku wegańskiej czy wegetariańskiej drogi nieco przeszkadzał posmak tofu. Jeśli należycie do tej grupy, nie martwcie się, przyzwyczaicie się i po pewnym czasie przestaniecie go wyczuwać albo nie będzie Wam już przeszkadzał. Koniecznie spróbujcie!  Jeśli jesteście fanami mięsnych smaków, ale nie lubicie za bardzo kombinować na przykład z glutenem, lubicie proste, szybkie przepisy to to coś dla Was.  Składniki: Kostka tofu (180 lub 200 gram, ja użyłam tofu bio Polsoi)

Kotlet schabowy (seitan)

Witajcie! Dzisiaj przedstawiam Wam zdecydowaną gwiazdę w tradycyjnej kuchni polskiej, mianowicie pysznego, soczystego schabowego w chrupiącej panierce! Seitan czy w ogóle gluten to wciąż produkt mało "oswojony". Niektórzy myślą, że robi się go długo, że jest skomplikowany, ale tak naprawdę wszystko to tylko mity. Owszem samo przygotowanie go trochę trwa, ale to głównie czekanie, samej roboty jest przy nim tyle co przy prostszym cieście. Wystarczy wymieszać, ugotować, ostudzić i można smażyć! Sam seitan jest w swojej strukturze i smaku dość podobny do mięsa, jeśli nieco bardziej "gąbczasty", ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu jest to w zasadzie niewyczuwalne i schabowe naprawdę smakują jak schabowe. Do tego można zrobić nawet ogromnego schaba na cały talerz! Składniki: Szklanka glutenu(jeśli nie mamy samego glutenu to mniej więcej 700 g mąki pszennej) 2 cebule 1 ząbek czosnku 2 łyżeczki tahiny 1 łyżka pasty miso(można pominąć) Bulion warzyw